Hokej na trawie - sport na lato

foto. KS Polonia Skierniewice (https://pl-pl.facebook.com/PoloniaSkierniewice/)

Czym jest hokej nie trzeba nikomu tłumaczyć, każdy chyba słyszał o zimowej odmianie hokeja wypromowanej przez północnoamerykańską ligę NHL. Warto pochylić się nad równie, a w niektórych regionach świata nawet bardziej popularną, odmianą hokeja, który w wielu krajach musi mierzyć się ze znacznie silniejszymi dyscyplinami sportu.

80 lat hokeja na trawie w Polsce

Pierwsze Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie zostały rozegrane w roku 1927. Mistrzostwo zdobył istniejący po dziś dzień Klub Hokejowy z Siemianowic Śląskich. Męską ligę hokeja na trawie całkowicie zdominowała Wielkopolska. Na 80 rozegranych sezonów, aż 75 razy tytuł najlepszej drużyny w Polsce zdobywał klub z tego regionu kraju, z czego 60-krotnie był to zespół z Poznania. Obecnie najlepszym klubem jest Grunwald Poznań, który od 1992 roku zdobył 19 tytułów mistrzowskich.
Również w rozgrywkach kobiecych na pierwszy plan wysuwa się drużyna z Poznania, konkretnie mowa tu o AZS Politechnika Poznańska, która w sześciu ostatnich sezonach zdobyła 5 tytułów. W kobiecym hokeju Poznań dopiero tworzy swoją markę, na 41 rozegranych do tej pory sezonów, tytuł mistrzowski drużyna ze stolicy Wielkopolski zdobywała jedynie 9 razy. Najbardziej utytułowanym żeńskim klubem jest Start Brzeziny, który obok 13 tytułów mistrzowskich, zdobył 7 tytułów wicemistrzowskich i jest głównym rywalem AZS-u w walce o złoto. Obecnie w Polsce hokej na trawie uprawia ponad 2000 zawodników i zawodniczek.
foto. KS Hokej Start Brzeziny (https://www.facebook.com/KS-Hokej-Start-Brzeziny-147392948682062/)

Laska, piłka i co dalej?

Hokej na trawie dużą popularnością cieszy się w dawnych koloniach brytyjskich, szczególnie Australii, Republice Południowej Afryki czy Indiach. Spora grupa zwolenników trawiastego hokeja jest też w samej Brytanii i Irlandii. Europa i Ameryka Północna stawia na popularniejszy, droższy ale też bardziej widowiskowy hokej na lodzie. Polska znajduje się w dość specyficznej sytuacji, bowiem żadna odmiana tej dyscypliny nie może przebić się do świadomości Polaków, jako sport warty większej uwagi. Na lodzie trwa odwieczna walka między Krakowem a Tychami, na trawie liczy się Poznań i na tym koniec. Daleko nam do brytyjskich kolonii, z drugiej strony mamy mocną ligę żużlową i siatkarską, czy potrzebna jest nam liga hokejowa? To było pytanie retoryczne – oczywiście że tak. Ilość Polaków uprawiających sport amatorsko bądź zawodowo jest na tak niskim poziomie, że nawet kraje kilkukrotnie mniejsze wyprzedzają nas pod tym względem. Przykład siatkówki pokazuje, że właściwe zarządzanie i odpowiedni zastrzyk gotówki może zdziałać cuda również w takiej dyscyplinie jak hokej na trawie.
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 28 październik 2020
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

Logowanie