Lacrosse - sport inny niż wszystkie

foto. Marta Dziekańska (http://www.poznanhussars.pl)
Nazwa sportu pochodzi z języka francuskiego i oznacza "zakrzywiony kij". Sama dyscyplina ma korzenie indiańskie, i jest jedyną dyscypliną w której amerykańscy Irokezi posiadają własną reprezentacje. Zasady gry w lacrosse zostały ustalone w drugiej połowie XIX wieku w Kanadzie, gdzie sport ten otrzymał miano narodowego.  

Polska Liga Lacrosse

​W latach 1904 i 1908 lacrosse był dyscypliną olimpijską, obecnie największą imprezą w lacrossie są Mistrzostwa Świata. Pierwszy oficjalny klub lacrosse w Polce został założony w grudniu 2007 roku w Poznaniu i przyjął nazwę Hussars. W roku 2008 powstają kolejne dwa kluby, są to założony w marcu Kosynierzy Wrocław i w sierpniu Grom Warszawa. Kolejny klub Dragons Kraków (obecnie Kraków Lacrosse Kings), powstał w listopadzie 2009 roku. Obecnie w Polskiej Lidze Lacrosse – mężczyzn występuje 7 zespołów, 8 – Grom Warszawa ze względu na brak doświadczonych zawodników, zdecydował się na rozgrywanie meczów towarzyskich. Pierwszy oficjalny mecz lacrosse w Polsce, odbył się 17 kwietnia 2008 roku. Naprzeciwko siebie stanęły zespoły Poznań Hussars i Kosynierzy Wrocław, spotkanie zakończyło się remisem 5:5.

fot. Ułani Lublin Lacrosse Club (https://www.facebook.com/UlaniLublin/)

Rozwój Lacrosse w Polsce

Lacrosse wywiera ogromny wpływ na każdym kto ma okazję go zobaczyć. Pierwszy raz z lacrossem spotkałem się w telewizji z okazji Mistrzostw Świata, w których udział brała reprezentacja Irokezów. Sport ten wolniejszy od hokeja na lodzie ale szybszy od hokeja na trawie wywarł na mnie ogromne wrażenie. Jakiś czas później miałem okazję poznać w centrum Warszawy drużynę Kosynierów Wrocław, która śpieszyła się na mecz z Gromem. Niestety to na tyle jeżeli chodzi o moje doświadczenia z tą dyscypliną sportu. Inaczej rzecz się miała z Tomaszem Kedzią i Piotrem Kuźniarem. Obydwaj Panowie odpowiadają nie tylko za powstanie dwóch czołowych klubów lacrosse w Polsce, ale przede wszystkim za jego rozwój na terenie naszego Kraju. Zafascynowi indiańską grą, pozostawiają kolejnym pokoleniom dyscyplinę inną niż wszystkie. Dziś lacrosse rozwija się prężnie. Powstają nie tylko nowe klubu, szczególnie w dużych miastach, ale przede wszystkim powstają drużyny dziecięce i młodzieżowe, w których będą szkoliły się kolejne pokolenia zawodników lacrosse. Gorąco zachęcamy do śledzenia klubów z waszego miasta i wspierania tej jakże ciekawej i widowiskowej dyscypliny.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 28 październik 2020
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

Logowanie