Palant, Baseball i Softball w Polsce

Fragment meczu Baseballu
Mimo iż Palant i Baseball to różne dyscypliny, z kilku powodów, postanowiłem umieścić je w jednym artykule. Wiele osób ze środowiska zapewne nie zgodzi się z utożsamianiem obydwu dyscyplin. I zapewne będą mieli rację, nie mniej jestem zwolennikiem teorii Normana Davisa, o której słów kilka w dalszej części niniejszego artykułu .

Na początku był Palant i Oina

​Zarówno polski Palant jak i rumuńska Oina, znane były miejscowym narodom już w czasach średniowiecznych. Nie ma żadnych źródeł, które potwierdzały by słuszność, że jedna z dyscyplin wyłoniła się z drugiej. Większość historyków sportowych, stawia tezę, że sporty te rozwijały się niezależnie. Tak jak inne dziedziny życia w różnych regionach świata. Faktem jest, że to Palant pierwszy wytworzył nowoczesne zasady, które ukształtowały się już w drugiej połowie XVIII wieku. W przypadku Oiny było to cały wiek później. Równie intensywnie w Imperium Brytyjskim rozwijała się dyscyplina zwana Krykietem. I to właśnie ten sport a nie Palant czy Oina, podbił świat. Gwoździem do trumny dla polskiego Palanta, była II Wojna Światowa, która zatrzymała rozwój tej dyscypliny sportu. Propaganda komunistyczna skutecznie zniechęciła Polaków do uprawiania tego sportu, nadając słowu palant pejoratywne znaczenie. W 1978 roku Polski Związek Palanta został przemianowany na Polski Związek Basballu i Softballu. Palant w Polsce powoli był zapominamy, poza kilkoma ogniskami. Obecnie centrum Palanta stanowi gmina Grabów koło Łęczycy.

Fragment meczu baseballu

Baseball amerykańska gra z polskimi korzeniami

Cały świat jak mantrę wyznaję „Jedną, Niepodważalną i Najprawdziwszą" prawdę, na temat Baseballu, która mówi że powstał on z brytyjskiego Krykieta. Tymczasem Norman Davies,  brytyjski profesor Uniwersytetu Londyńskiego stwierdził, że Baseball powstanie zawdzięcza nie Krykietowi ale Palantowi i nie Brytyjczykom ale polskim imigrantom. W przeciwieństwie do bogatego Imperium Brytyjskiego, biedna Rzeczpospolita, nie ma funduszy na propagowanie tejże tezy. Nie da się jednak ukryć, że gra ma zdecydowanie więcej wspólnych zasad z Palantem niż Krykietem. Nie zależne jednak od „przodka" Baseball jest dyscypliną amerykańską, na wskroś przesiąknięty tamtejszą kulturą i po części z nią utożsamiany. To właśnie zza oceanu Baseball wypłynął aby podbić sportowy świat. Udało mu się dotrzeć również do Polski i to ponad 30 lat temu.

Baseball i Softball w Polsce

Mimo iż Polski Związek Baseballu i Softballu powstał w 1978 roku, pierwszy oficjalny sezon został rozegrany w 1985 roku. Tytuł Mistrza Polski odebrała drużyna KS Silesia Rybnik. Drużyna z Rybnika Mistrzostwo Polski zdobywała również w dwóch kolejnych sezonach. Na kolejny, czwarty tytuł Rybniczanie musieli czekać dokładnie 30 lat do 2017 roku. Są więc aktualnym Mistrzem Polski. Miano najbardziej utytułowanej drużyny w Polsce ma Stal BiS Kutno, która w męskich rozgrywkach, zdobyła aż 17 tytułów. To ponad połowa, z dotychczas rozegranych sezonów. Aktualnie Polska zajmuje 34 miejsce na świecie w Baseballu i 45 w Softballu.

Dzieci grają w baseball

Palant powraca do Polski

10 czerwca 2014 roku, zostało powołane Polskie Stowarzyszenie Palantowe, którego celem jest wskrzeszenie gry w Palanta. Przed Inicjatorami dużo pracy, szczególnie że młodzież coraz częściej wybiera E-Sport. Co ciekawe popularyzacja Palanta, jako sposobu spędzania wolnego czasu, może znacznie przyczynić się do popularyzacji i rozwoju ligi Baseballu i Softballu w Polsce.

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 28 październik 2020
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

Logowanie