Polskie siły w piłce ręcznej

fot. PAP/EPA
Piłka ręczna, należy do czołówki gier zespołowych uprawianych w Polsce. Popularnością ustępuję jedynie piłce nożnej, siatkówce i koszykówce – mimo iż w piłce ręcznej świętowaliśmy o wiele większe sukcesu. W Polsce piłka ręczna boryka się z tymi samymi problemami na jakie napotykają miłośnicy innych sportów – brak zaplecza i finansów.

Polscy szczypiorniści są jak husaria

Ktoś powie, że powyższe stwierdzenie jest na wyrost. Tym czasem poniższe dane, pokazują że potrafimy zwyciężać że zdecydowanie liczniejszym przeciwnikiem. Tak samo, jak nasi przodkowie, którzy niejednokrotnie masakrowali liczniejszych przeciwników. Oprócz dobrze rokującej PGNiG Superligi, w Polsce mamy jeszcze dwa poziomy rozgrywkowe i to wszystko. Na Mistrzostwach Świata w 2015 roku, usłyszałem od jednego z komentatorów, że we Francji jest więcej sędziów piłki ręcznej niż w Polsce zawodników szczypiorniaka. Pisząc ten artykuł w (2018 roku), chciałem zweryfikować te dane. Ku mojemu zdziwieniu udało się je potwierdzić. Popularny serwis zajmujący się tematyką sportową, w jednym z artykułów przytacza liczby zarejestrowanych zawodników w kilku krajach. W Polsce mamy 20 tysięcy zawodników i zawodniczek w różnych kategoriach wiekowych. Pięciokrotnie mniejsza Dania ma ich 300 tysięcy, Francja (obecnie najlepsza drużyna globu) 500 tysięcy, Niemcy zdecydowanie poza jakimkolwiek zasięgiem 1 milion uprawiających piłkę ręczną. Rozpoczynając pracę nad artykułem byłem zadowolony, że mogę choć chwilę poświęcić tak pięknej dyscyplinie jaką jest piłka ręczna. W trakcie jego pisania czułem smutek, ale też byłem pełen podziwu. Smutek, ponieważ wyobrażałem sobie co moglibyśmy osiągnąć, mając 100 tysięcy zawodników uprawiających szczypiorniaka. Podziw wzbudza we mnie liczba osiągnięć reprezentacji, pomimo tak nielicznej grupy entuzjastów tego sportu w naszym kraju.

foto. SSRiR Start Konin (https://www.facebook.com/ssrirstartkonin/)

Piłka ręczna w województwach

W sezonie 2017/2018 do rozgrywek zgłosiło się łącznie 347 klubów. Niniejsza lista uszeregowana jest według liczby klubów w danym województwie: mazowieckie – 45, śląskie – 34, pomorskie – 31, dolnośląskie – 29, wielkopolskie – 29, małopolskie – 25, kujawsko-pomorskie – 21, lubuskie – 19, warmińsko-mazurskie- 19, lubelskie – 17, podkarpackie – 17, świętokrzyskie – 15, opolskie – 14, podlaskie – 12, łódzkie – 11, zachodniopomorskie – 9.
To jak będzie wygląda piłka ręczna w Polsce, w dużej mierze zależy od obecnych władz. Dużo też zależy od działaczy w istniejących klubach i sympatyków z miast gdzie drużyn szczypiorniaka nie ma.
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 28 październik 2020
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

Logowanie