Ultimate frisbee - zagraj dyskiem

Foto. Frisbee.pl

W miastach coraz częściej można spotkać różne sposoby spędzania wolnego czasu. Coraz większa popularnością zwłaszcza na Śląsku cieszy się gra nazywana Ultimate frisbee. Jak nazwa wskazuje, do gry niezbędny jest plastikowy dysk zwany frisbee. W przypadku odmiany ultimate – dysk ma inne proporcje niż standardowe frisbee.

Kilka słów na temat Ultimate frisbee

W przeciwieństwie do innych gier zespołowych Ultimate frisbee nie jest grą kontaktową, dzięki temu obok kategorii męskiej – open i kategorii kobiecej – women, mogła powstać trzecia kategoria mieszana – mixed. Ultimate frisbee nie jest również grą olimpijską, mimo to ma zwolenników na całym świecie. Dzięki turniejowi World Games, który w 2017 odbył się we Wrocławiu – Ultimate frisbee zwróciło na siebie uwagę tych osób, które wcześniej o takiej dyscyplinie nie słyszały, mimo, iż latające dyski rozwijają się w Polsce ponad 20 lat. Ciekawostką dla wielu osób, może być brak sędziów na boisku, którzy rozstrzygali by sporne sytuacje pomiędzy drużynami.
Filip Dobranowski, The World Games 2017 (foto. Agnieszka Skorupka - https://www.facebook.com/agnieszka.bandurska)

Ultimate frisbee w Polsce

Pierwszy klub UF powstał w Poznaniu w roku 1996, ale dopiero dekadę później zaczęły powstawać kluby w innych miastach. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w kategorii Mixed zostały rozegrane w 2010 roku – a zwycięzcą został najstarszy klub w Polsce Furious Goats Poznań. Mistrzostwa Polski w kategoriach Open i Women są organizowane od 2013 roku. W rozgrywkach męskich najlepiej prezentuje się drużyna Mojry Warszawa, która 3-krotnie zdobyła tytuł mistrzowski, natomiast 2 razy była wicemistrzem, w obydwu przypadkach uległa drużynie Girls Stay Home (ang. Dziewczynki Zostają w Domu).

 W rozgrywkach kobiecych 5 tytułów z rzędu zdobyła drużyna Troubles Warszawa i nie zanosi się na detronizację. Osiągnięcia na lokalnym podwórku przekładają się też na wyniki europejskie. W 2015 roku drużyna mieszana Grandmaster Flash z Warszawy zwyciężyła w rozgrywkach europejskich. W naszym kraju są już podwaliny pod dobrze prosperującą ligę na wysokim poziomie, niestety dla Ultimate frisbee konkurencja nie śpi. Wiele rozwijających się dyscyplin zabiega o nowych zawodników i nowe kluby. Przewagą latających dysków, jest fakt że w jednej drużynie mogą grać ze sobą małżeństwa czy pary. Co w wielu dyscyplinach kontaktowych nie jest możliwe. Na koniec ciekawostka. Polska zajmuje obecnie 24 miejsce na 49 krajów, w rankingu WFDF.
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
środa, 28 październik 2020
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

Logowanie