Pisanie bloga ma swoje plusy i minusy. Każdy początkujący bloger popełnia te same błędy co poprzednicy. W naszym poradniku podpowiemy ci jak ich uniknąć. Nie znaczy to, że w ciągu tygodnia będziesz zarabiał wystarczająco dużo aby rzucić pracę.

Aby dobrze zarabiać trzeba zainwestować czas i mieć sporo cierpliwości. O tym jak zarabiać na sportowym blogu, w kolejnych artykułach. W tej części poradnika skoncentrujemy się na tym jak pisać. Odkryłeś właśnie SportoweBlogi, dowiedziałeś się, że są ludzie którzy pozwolą ci zarabiać bez inwestowania. Ale czy na pewno? Żeby blog zarabiał musi mieć czytelników, a żeby czytelnicy nas odwiedzali muszą być dobre tekst.

Pisz rzadziej ale regularnie

Nie napalaj się na pisanie artykułów co drugi dzień. Jest to bardzo czasochłonne, nie minie miesiąc a odechce Ci się pisania czegokolwiek. Na początek spróbuj pisać jeden artykuł tygodniowo, resztę czasu poświęć na budowanie sieci odbiorców. Jeżeli w klubie, którego stronę prowadzisz jest kilka drużyn, albo kilka sekcji, warto na początek wybrać jedną z nich. Wchodzenie na zbyt głęboką wodę może bardzo szybko zniechęcić do dalszej pracy. Żeby nie stracić dobrych tematów, warto je gdzieś zanotować i jeżeli to możliwe napisać o tym przy w późniejszym terminie. W przypadku klubów wielosekcyjnych, warto poprosić inną osobę aby napisała dla nas artykuł. Nawet jeżeli nie będzie on najlepszej jakości, zawsze możemy go zredagować i opublikować.

Nie odkładaj artykułu na później

Żyjemy w epoce informacji, codziennie tworzone są miliony stron tekstów, wiele z tych informacji jest nieprzydanych. W sporcie każdy dzień zwłoki to strata kilkuset odsłon. Byłeś na meczu ulubionej drużyny, pozwól emocjom aby opadły i zacznij pisać. Nie odkładaj tego na później. Artykuł opublikowany tydzień po czasie zbiera połowę odsłon, które mógłby zebrać gdyby został opublikowany tego samego dnia.

Porażka boli, ale pisać trzeba.

Wiele osób rezygnuje z prowadzenia bloga czy fanpage, kiedy drużynie nie idzie. Jeden mecz wpadki to jeszcze nie tragedia, ale pasmo kilku porażek to już prawdziwy dramat. Redaktor nie może się załamywać, trzeba być z drużyną na dobre i złe. Opisując porażkę pamiętaj aby pochwalić zespół za grę. Dobrze widziane jest docenienie klasy rywala. Jest to ciężkie, ale przysporzy ci więcej fanów, którzy z chęcią przeczytają kolejne artykuły, nawet jeżeli przyjdzie ci po raz kolejny pisać o przegranej.

W meczu najważniejsze są szczegóły.

Artykuł powinien być jak najdłuższy. Strona A4 to minimum jakie należy poświęci na opisanie meczu. Nie jest to proste, dlatego warto notować wszelkie szczegóły. Podstawa to wymienienie składu wraz ze zmianami. W czasie meczu włączamy stoper, a w notesie zapisujemy bramki i asysty, można też dopisać odpowiedni komentarz w jaki sposób bramka wpadła. Ułatwi to pisanie relacji z meczu, z czasem będzie łatwiej zapamiętać nam akcje i notes nie będzie, aż tak bardzo potrzebny.

Wykorzystuj zdjęcia

Artykuł dobrze się czyta jeżeli jest wzbogacony o zdjęcia. Warto zaopatrzyć się w aparat i zrobić kilka fotek, które będą ozdabiały twój artykuł. Kibic oglądając zdjęcia czuje się jakby również był na tym meczu. Nie pozbawiajmy go tej przyjemności a wróci do Ciebie przy najbliższej okazji.

Zanim opublikujesz daj komuś do przeczytania.

Jeżeli w śród domowników nie masz osoby, która mogłaby skorygować twoją twórczość. Poproś kogoś ze znajomych aby zerknął i poprawił błędy. Ewentualnie odłóż artykuł na godzinkę. Czytając go po raz drugi, z pewnością zauważysz błędy i urwane myśli, które zdarzają się podczas szybkiego pisania. Nie załamuj się, jeżeli będziesz musiał poprawić większość artykułu. Z czasem ilość błędów będzie znikoma, a czas od napisania do opublikowania diametralnie się skróci.

Unikaj powtórzeń i aliterówek.

W artykule sportowym jest to bardzo trudne, szczególnie że trzeba dbać również o optymalizacje artykułu. Dla artykułu kluczowa jest nazwa twojego klubu. Tu nie ma wątpliwości, że dobrze gdy pojawia się co najmniej raz na pięć zdań. W pozostałych przypadkach powtórzenia stosujemy jak najrzadziej. Poniżej prezentujemy listę z synonimami piłkarskich wyrazów.

sędzia /arbiter  ( główny / prowadzący spotkanie)
strzelić bramkę /zdobyć gola /umieścić piłkę w siatce
zawodnicy /piłkarze/drużyna/zespół  (gości/gospodarzy)
bramkarz/golkiper
piłka/futbolówka
odgwizdać/podyktować (jedenastkę/rzut karny)/ wskazać na wapno
faul/przewinienie/ przekroczyć przepisy

Powyższe wskazówki mogą wydawać się trudne, ale stosując się do nich o wiele szybciej nabierzesz wprawy w pisaniu i nie stracisz chęci. Pierwsze napisane teksty z reguły są słabe, ale z czasem nabierzesz niezbędnego doświadczenia. Jeżeli nie jesteś pewny jakości napisanego artykułu, nie martw się każdy artykuł podlega moderacji. Powiadomimy cię o błędach i poprosimy o ich poprawienie.

Logowanie