Żeby zarobić na blogu, należy pisać. Nie tylko często ale również dobrze. Wprawy w pisaniu i układaniu zdań, nabierzemy z czasem. Będzie to droga żmudna, ale na jej końcu czeka nagroda.

Co zrobić, kiedy jest chęć do pisania a brakuje pomysłów na artykuł? Należy szukać inspiracji, na innych blogach, stronach klubowych, forach czy w mediach społecznościowych. Internet jest miejscem, w którym pomysły czekają, aż ktoś je wykorzysta.  Warto samemu poszukać ciekawych rozwiązań, które zainteresują kibiców nie tylko naszej drużyny, ale również przeciwników. Poradnik ten został stworzony, aby wam tę pracę ułatwić, dlatego prezentujemy kilka inspiracji, które zapewne będą przydatne.

Relacja z meczów to podstawa bloga.

Oczywistą, oczywistością jest obowiązek pisania relacji pomeczowych. Wielu kibiców, którzy nie mogli być obecni na meczu (np. wyjazdowym), chętnie przeczyta dobry reportaż ze spotkania. Nie jest to nic odkrywczego i choć artykuł ma na celu podsunięcie innych pomysłów niż relacje, nie mogło powyższej wzmianki zabraknąć.

Osoby prowadzące stronę klubową, popełniają jeden z największych błędów. Większość artykułów, wiadomości czy relacji dotyczy drużyny seniorskiej. Podczas gdy, to młodzież najczęściej korzysta z internetu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest pisanie relacji również z meczów grup młodzieżowych. Dumni rodzicie z przyjemnością, udostępnią artykuł w którym zostało wspominanie ich dziecko, również nastolatkowie chętniej podzielą się wpisem, w którym o nich mowa. Pragnąc zarabiać na blogu, nie wolno zapominać o najmłodszych zawodnikach klubu.

Wywiady, oceny i H2H.

Blog nie może żyć jedynie reportażami, choć w przypadku klubów wielosekcyjnych, same relacje dostarczą materiału na każdy dzień tygodnia. Gdy braknie pomysłu, zawsze możesz poprosić o wywiad osobę ze środowiska. Może to być przedstawiciel klubu lub najbliższego przeciwnika. W drugim przypadku, możemy liczyć że FanPage klubu, z przedstawicielem którego robiliśmy wywiad, równie chętnie opublikuje artykuł, a to wygeneruje dodatkowy ruch i kliknięcia w reklamy. Nie należy jednak z tym przesadzać, w końcu na stronie klubowej głos powinni mieć lokalni działacze. Wywiady warto zostawić jako furtkę, kiedy sezon się zakończy, lub będzie w trakcie zimowej (czy letniej) przerwy.

W środku tygodnia, gdy dodasz już relację z meczu i z niecierpliwością czekasz na kolejne zmagania, dobrym pomysłem jest dodanie na blogu oceny zawodników.  Wystarczą trzy linijki, na temat występu każdego z piłkarzy, aby napisać artykuł na ponad 2500 znaków bez spacji. Pamiętaj aby wzbogacić artykuł o odpowiedni wstęp i zakończenie. Pisz przede wszystkim dla kibiców, artykuły powinny zawierać komentarze autora, wówczas przyjemniej się czyta. PAMIĘTAJ! Nie bądź zbyt krytyczny, ludzie chętniej udostępnią wpis, nawet jeżeli po nieudanym meczu napiszesz kilka słów w obronie zawodnika. Oceniaj tylko drużyny seniorskie, źle odbierane jest ocenianie młodszych, nie do końca uformowanych sportowców.

Inną ciekawą formą artykułów są tzw. Porównania H2H (ang. HeadToHead), oznaczające spotkania bezpośrednie pomiędzy dwoma zespołami. Niestety tego rodzaju wpisy mają poważna wadę. Nie da się zbyt często ich powtarzać, ponieważ zawarte w nich informacje będą się dublowały. Umiejętne wykorzystanie i przedstawienie tych informacji pozwoli nam uzyskać bardzo dobry efekt. Poniżej kilka porad, które ułatwią skuteczne wykorzystanie wpisów z porównaniami.

  • Nie dodawaj wpisu przed każdym meczem w rundzie. Połowę zostaw sobie na drugą rundę.
  • Jeżeli w klubie są jedynie seniorzy, pisz porównanie z kilku lat wstecz -2-3.
  • W kolejnym roku uzupełnił artykuł o poprzedni sezon, warto dodać też spotkania Pucharowe
  • Jeżeli w klubie są drużyny młodzieżowe  - połącz mecze wszystkich grup z tym zespołem w jeden artykuł.
  • W artykule umieść wszystkie spotkania z danym zespołem z poprzedniego sezonu, również te młodzieżowe.
  • Przy kilku grupach młodzieżowych, artykuł możesz dodawać co roku, zawsze będzie aktualny i na czasie.

Statystyki, podsumowania i historia

Statystyki i podsumowania, nie będą zbyt często pojawiać się jako oddzielne artykuły. Pasują idealnie jako dopełnienie pracy na koniec rundy czy sezonu.  W uprzywilejowanej sytuacji są te kluby, które posiadają kilka grup młodzieżowych, lub kilka sekcji. Autor ma możliwość napisania podsumowania  z występów każdej drużyny.

W okresie przerwy letniej bądź zimowej, można pokusić się o poszukanie danych historycznych. Być może w twojej miejscowości, ktoś zapisywał statystyki z początkowych lat istnienia klubu. Jeżeli masz dostęp do takich danych, mogą ci one posłużyć na bardzo dużo artykułów historycznych. Młodzież chętnie udostępni artykuł, w którym opisane są dokonania ich rodziców czy dziadków. Dobre archiwum może posłużyć nam za dostarczyciela materiałów na kilkanaście a może i kilkadziesiąt artykułów. To jak wykorzystasz te materiały zależy wyłącznie od Twojej wyobraźni.

Powyższe wskazówki, powinny znacznie ułatwić pracę nad pisaniem artykułów. Warto szukać nowych inspiracji na własną rękę. Pamiętaj jednak aby blog nie został zaśmiecony, wszystkie wpisy powinny być dodawane rozważnie, tak aby czytelnik wiedział dlaczego się tutaj znalazł. Przede wszystkim blog winien mieć charakter klubowy, dlatego wszelkie wywiady, oceny, porównania i statystyki muszą dotyczyć klubu.

Logowanie